Bilimsel Program: 1. Gün: 26 Mayıs 2018

08:30-08:45

Kayıt

08:45-09:00

Açılış Konuşmaları
Kongre Başkanlarının Konuşmaları
İnci Nur Saltık Temizel, Ayşe Karaduman

 

 

09:00-09:40

I. Oturum
Oturum Başkanları: İnci Nur Saltık Temizel, Ayşe Karaduman
Nörolojik Hastalıklarda Spontan Yutma- Poligrafik Kayıtlama, Cumhur Ertekin

09:40-10:10

II. Oturum
Oturum Başkanı: M. Akif Topçuoğlu
Nörojenik Yutma Bozukluğu - Önemli Sorular ve Sorunlar, Murat Arsava

 

 

10:10-10:50

III. Oturum: Yenidoğan Döneminde Beslenme Ve Yutma Fonksiyonu
Oturum Başkanları: Murat Yurdakök, Ebru Ergenekon

10:10-10:30

 Yenidoğan Döneminde Yutma Fonksiyonunun Gelişimi, Suna Oğuz

10:30-10:50

 Yenidoğan Döneminde Teknoloji Kullanımı, Aylin Tarcan

 

 

10:50-11:10

 Ara

 

 

11:10-12:30

IV. Oturum : Yutma Fonksiyonunun Gelişimi ve İlişkili Fonksiyonlar
Oturum Başkanları: Hasan Özen, Uğur Özçelik

11:10-11:30

 Büyüme Ve Gelişim İle Yutma Fonksiyonu Arasındaki İlişki, Akmer Mutlu

11:30-11:50

 Ağız, Çene Ve Diş Yapısındaki Gelişimin Yutma Fonksiyonu İle İlişkisi, Meryem Tekçiçek

11:50-12:10

 Respirasyon, Fonasyon Ve Yutma Fonksiyonu Arasındaki İlişki, Üyesi Fatma Esen Aydınlı

12:10-12:30

 Duyusal Ve Kognitif Gelişim İle Yutma Fonksiyonu Arasındaki İlişki, Birgül Balcı

 

 

12:30-13:30

 Öğle Yemeği

 

 

 13:30-14:50

V. Oturum: Nörolojik Hastalıklarda Yutma Bozukluklarına Tanısal Yaklaşım
Oturum Başkanları: Kayhan Öztürk, Maviş Emel Kulak Kayıkcı

13:30-13:50

Yutma Bozukluğu olan Çocuklarda Nöromotor Değerlendirme, Mintaze Kerem Günel

13:50-14:10

 Yutma Bozukluklarında KBB Muayenesi, Ozan Özgürsoy

14:10-14:30

 Yutma Bozukluklarında Solunum Değerlendirmesi, Fatma Nazan Çobanoğlu

14:30-14:50

Yutma Bozukluklarında Beslenme ve Diyetetik açısından Değerlendirme,

 

 

14:50-15:00

Ara

 

 

15:00-16:00

VI. Oturum
Oturum Başkanları: Mithat Haliloğlu, Meral Topçu

15:00-15:20

 Kas Atrofisi ve Yutma, İpek Alemdaroğlu Gürbüz

15:20-15:40

 Yutma Fonksiyonunun Değerlendirmesinde Temel Solunum Parametrelerinin Önemi Ve Yorumlanması, Naciye Vardar Yağlı

15:40-16:00

 Yutma Etkinliği ve Güvenliği Nedir, Nasıl Değerlendirilir (DIGEST), Hasan Erkan Kılınç

 

 

 16:00-17:00

VII. Oturum
Oturum Başkanları: Hülya Demir, Muhammed Kılınç
Sözel Sunumlar

 

 

 

 Bilimsel Program: 2. Gün: 27 Mayıs 2018

 

 

08:00-09:00

VIII. Oturum: Vaka Sunumları
Oturum Başkanı: Numan Demir

 

 Ömer Faruk Yaşaroğlu

 

 Nezahat Özgül Ünlüer

 

 Aydan Baştuğ Dumbak

 

 Mustafa Şahin

 

 Arzucan Toksal

 

 Çetin Sayaca

 

 Ebru Şansal

 

 

09:00-10:00

IX. Oturum
ICF Bakışıyla Yutma Bozukluğuna Yaklaşım, Ayşe Karaduman, Zekiye Nisa Özberk

 

 

10:00-10:40

X. Oturum: Yutma Bozukluklarına Vaka Temelli Holistik Yaklaşım-I
Oturum Başkanları: Ayşe Karaduman, Esra Özcebe

10:00-10:20

 Havayolu Aspirasyonu Olan Hastalarda Klinik Karar Verme Temelli Yaklaşım, Seyhun Topbaş

10:20-10:40

 Yenidoğanda Emme-Yutma Problemlerinde Klinik Karar Verme Temelli Yaklaşım, Numan Demir

 

 

10:40-11:00

 Ara

 

 

11:00-12:00

XI. Oturum: Yutma Bozukluklarına Vaka Temelli Holistik Yaklaşım-II
Oturum Başkanları: Öznur Tunca Yılmaz, Müzeyyen Çiyiltepe

11:00-11:20

 Çiğneme Bozukluklarına Klinik Karar Verme Temelli Yaklaşım, Selen Serel Arslan

11:20-11:40

 Salya Problemlerine Klinik Karar Verme Temelli Yaklaşım, Özgü İnal

11:40-12:00

 Yutma Bozukluklarında Beslenme Açısından Klinik Karar Verme Temelli Yaklaşım, Fatma Ilgaz

 

 

12:00-13:00

 Öğle Yemeği

 

 

13:00-14:00

XII. Oturum: Özofagal Motilite Problemleri
Oturum Başkanları: Aydın Yağmurlu, Tutku Soyer,

13:00-13:30

 Özofagal Motilite Problemlerine Tanısal Yaklaşım, Nathelie Rommel

13:30-14:00

 Özofagal Motilite Problemlerinin Yutma Fonksiyonu ile İlişkisi, Gülnur Göllü Bahadır

 

 

14:00-16:30

Çalıştay I: Yutma Bozukluklarının Değerlendirmesi ve Yorumlanmasında Yol Haritası
Ayşe Karaduman, Ebru Yalçın, İnci Nur Saltık Temizel, Meral Topçu, Metin Aydoğdu, Seyhun Topbaş, Berna Oğuz, Müzeyyen Çiğiltepe, Nilda Süslü, Ozan Özgürsoy, Meryem Tekçiçek, Üyesi Selen Serel Arslan, Fatma Ilgaz, Zehra Yılmaz Eksen

 

 

14:00-16:30

Çalıştay II: Drooling Değerlendirmesi ve Yorumlanmasında Yol Haritası
Ayşe Serdaroğlu, Güleser Saylam, Haluk Topaloğlu, Hülya Gökmen, Hülya Kayıhan, Kayhan Öztürk, Devrim Akıncı, Bahadır Konuşkan, Numan Demir, Seval Ölmez, Fatma Esen Aydınlı, Rıza Önder Günaydın, Hasan Erkan Kılınç, Gayem Köprücü Süzer

 

 

15:00-15:30

 Ara

 

 

16.30-17.00

XII. Oturum: Çalıştay Sunumları

16:30-16:45

 Çalıştay I Sunum

16:45-17:00

 Çalıştay II Sunum

 

17:00-17:10

 Kapanış

© 2017 Diamed Congress Organization. All Rights Reserved. Designed By Diamed

Please publish modules in offcanvas position.